שוק השכירויות באנגליה

שוק השכירויות באנגליה

למרות שענן אי הוודאות שמרחף מעל בריטניה כתוצאה מהברקזיט טרם חלף, ישנן כמה תחזיות מעודדות בנוגע לשוק הנדל”ן וקולות רבים בענף חוזים את עליית מחירי הדירות. 

צמיחה זו אומנם מתונה יחסית אך עדיין חיובית. עבור המשקיעים, תקופה זו מהווה הזדמנות פז לביצוע השקעה שתניב תשואה טובה בפער גדול משמעותית בהשוואה לנכס נדל”ן להשקעה בישראל. לקניית נדל”ן בלונדון יש יתרונות רבים, החל במחירים אטרקטיביים בשל היחלשות הפאונד והתחזקות השקל ועד עליית מחירים יציבה וקבועה של נכסי נדל”ן באזורים שונים ברחבי אנגליה.

מחירי השכירות צפויים לעלות, תלוי במיקום

על פי התחזית של CBRE, חברת הנדל”ן וההשקעות העולמית, עברנו שנתיים חלשות יחסית בשוק הדיור ואנו צועדים כעת לקראת תקופה של חמש שנים בהן צפוי שכר הדירה לעלות, יחד איתו יעלה גם הביקוש לבתים להשכרה.
למרות שנתוני הצמיחה הכללית בשוק הנדל”ן עשויים להיראות לא מרשימים, נראה כי יש עלייה ניכרת בשכר הדירה ובמחירים בהתאם למידת האטרקטיביות של המיקום, שכן המיקום הוא המפתח לתשואה גבוהה ונדל”ן מניב.

הערכה לגבי שוק הנדל”ן הבריטי 

צמיחתו של המשק הבריטי ובכללו שוק הנדל”ן בטווח הקרוב והרחוק מושפע משני גורמים עיקריים:

  • כלכלה חזקה שמציגה נתוני התאוששות חיוביים
  • השפעתו של הברקזיט על הכלכלה הבריטית ושוק ההשכרה

כיצד הברקזיט אכן ישפיע על הכלכלה הבריטית? את זה כמובן רק ימים יגידו, אולם ההערכה היא כי דמי השכירות ימשיכו לעלות ושיעורי הצמיחה יתקבעו על אחוזים נמוכים יחסית, זאת בשל הצורך באיזון טבעי של השוק. 

התרחבות שוק השכירויות

בשוק הנדל”ן לשכירות נראים סימנים ברורים של התרחבות ולו רק בגלל שצעירים רבים מעדיפים את מודל השכירות על פני מודל רכישת בתים. היצע הדיור נפגע משורה של שינויי מיסים שגרמו לבעלי בתים פרטיים לעשות צעד אחורה כדי לראות מה יוליד יום. כתוצאה מכך הביקוש לשכירות עלה ועמו עולים גם המחירים (ההקפאה בשוק הנדל”ן הובילה למחסור מתמשך בפתרונות דיור טובים באזורים שונים ברחבי אנגליה, כאשר אי וודאות שכזו בדרך כלל מתדלקת את הביקוש להשכרה). נכון לעכשיו, התחזיות צופות גידול במחירי השכירות השנתיים בחמש השנים הבאות, בשל אותה עלייה בביקוש. 

תחזית כללית

מומחים ואנליסטים מתחום הנדל”ן צופים שהמחיר הממוצע של בית יעלה בכ- 2% בשנה הבאה, כאשר המחירים באזורים הצפוניים צפויים להיות גבוהים יותר בהשוואה לאזורים הדרומיים. הסברה הרווחת היא שהמוכרים יתעודדו מהגידול בביקוש וככל הנראה יתחילו להוציא את הנכסים שלהם לשוק במחירים גבוהים יותר, מה שיתורגם בטווח הרחוק בעליית מחירים.

אם עד עכשיו משקיעים רבים נקטו בגישה של “נחכה ונראה”, שכן שוק הנכסים למגורים והשכרה אינו חסין לתנודות כלכליות, המומחים מעריכים כי התאוששות בשוק תוביל להחזרת האמון ולהתעוררות מחודשת של השוק. משמע שהזמן הנוכחי מהווה הזדמנות נהדרת למשקיעים שמעוניינים לרכוש נדל”ן במחירים אטרקטיביים וליהנות מעליית ערך בעתיד. 

לסיכום, אין ויכוח על כך שעומדים אתגרים רבים, בעיקר הברקזיט והעלייה בריבית. אך יש גם הרבה למה לצפות. על ידי בחירה נכונה של הזדמנויות השקעה והתאמה מדויקת בין סוג ההשקעה למשקיעים, אין ספק שאפשר להשיג תשואות ריאליות ומושגות במאת האחוזים.

אודות המחבר
רפי רוזנפלד

רפי רוזנפלד מייסד Britland, אזרח בריטי שהתגורר בממלכה שבע שנים, מומחה בכיר לתחום ההשקעות בשוק הבריטי. במהלך חייו טיפל במאות לקוחות והיה אחראי על ביצוע עסקאות נדל"ן רבות ועל היקפי השקעות הנאמדים במיליארדי שקלים.

נגישות