פיזור השקעות לחו”ל

פיזור השקעות לחו”ל

ישנן הרבה חברות בישראל המציעות נכסים בארץ ובעולם וסף הכניסה מאוד נמוך, כך שכל אדם המרגיש שיש לו את הידע וההבנה הנדרשים כדי לפעול בתחום יכול לצאת לדרך. איך עושים סדר בכל האוקיינוס הרחב הזה? איך אנשים ללא ניסיון אך עם תעוזה יכולים לרכוש את הכלים שיאפשרו להם לקחת החלטה משכילה ונכונה?

מי שנכווה ברותחין נזהר בצוננין

ברבות השנים בהן אני עוסק בשוק ההשקעות אני תמיד אוהב לעבוד עם אנשים שהסתכלו על הגרפים של השוק גם מלמטה, ולא כאלו שמרבים שבחם של אחרים על הצלחותיהם הבלעדיות. כשהגעתי ללונדון בסוף 2007 הכול עוד היה נראה ורוד, ואז הגיע אחד המשברים הגדולים בתולדות שוק ההון הגלובלי עם משבר המשכנתאות האמריקאיות.
בנפילות אלו, הבנקים הגדולים ביותר בעולם הולאמו וחלק מאלו שלא, נסחרו בתשואות של 15-20%.

רק כדי לסבר את האוזן, היום מדובר על תשואות של רבע מכך! 

ההימורים היומיים היו “מי יהיה הבא בתור לקרוס”. בכל בוקר פתחנו את הגרפים של ניירות הערך המהווים מעין חוזים ביטוחיים לפשיטות רגל. כשמחיר הנייר היה גבוה יותר, ידענו כי הצפי לקריסת בנק זה או אחר קרוב יותר מאי פעם. כידוע לכולם, בנקים באי יציבות שכזאת, מעידים על מה שהולך לקרות לכלכלה ולמדינה. כמובן שזה לא נעים ולעיתים אף מאוד מפחיד. 

השקעות ומשקיעים – שני צדדים של אותו המטבע

בכל העת הזאת, מן העבר השני של המצב הבלתי נשלט שהיה בשווקים, היו כמובן המשקיעים, שחיו בחוסר וודאות מטורפת. הם ראו בעיניים כלות כיצד כל יום נכסי הבסיס בהם השקיעו צוללים. איך אפשר להסביר לאדם עשיר, ממוצע או כזה שחסך כל חייו, שהכספים שלו נשחקו עד דק ושיעבור זמן רב אם בכלל עד שיראה את קרן השקעתו בחזרה? ומי דיבר בכלל על רווחים.

אם נבחן את ישראל – אנו רואים בשנים האחרונות את שוק הנדל”ן שעולה בגרף לינארי, בכיוון אחד כלפי מעלה. מה אומר האדם הממוצע שרואה שהמאמצים להוריד את מחירי הדיור לא צולחים ומהעבר השני יש קו תמיכה חזק מאוד בגין הביקושים לדיור שרק הולכים וגדלים? כמובן, אין סיכוי בעולם שהמחירים ירדו. אז ככה: אין דבר בעולם שעולה לעד, לא לעולם חוסן. הנושא שיש לשים עליו דגש הוא פיזור הסיכונים.

הכל שאלה של ניהול נכון של הסיכונים 

האם המשקיע הממוצע מעוניין לשים את כל הביצים בסל אחד? האם רק העובדה שהנכס קרוב לביתו היא הבלעדית ואין כמותה? מה עם גובה ההכנסה השנתית באחוזים, בכסף? כמה כסף בכלל צריך להביא מהבית כדי להיכנס להשקעה בארץ? האם צריך משכנתא, אם כן, איזה בנק ייתן משכנתא לנכס נוסף? כמה אחוז מההשקעה, באיזו ריבית ומה יישאר לנו ביד אחרי הכל? 

פיזור סיכונים מצריך שינוי בחשיבה!

המשקיע הממוצע תמיד אומר לי, מה יקרה אם יתקלקל לי משהו בדירה? אם השקעתי בחיפה או בעפולה, אני נכנס למכונית והולך לטפל בבעיה. אני רואה אותה בעין ופותר את הדברים במהירות וביעילות במקום. באמת? במהירות? ביעילות? כולנו שרברבים, חשמלאים, או בעלי מקצוע בכל תחום? למה שלא תהיה לנו חברת ניהול מסודרת שתטפל לנו בכל הבעיות בדירה? נשלם קצת, אין ברירה, אבל השירות הוא חשוב ומועיל מאוד לנוחות ההשקעה, ליעילות, למקצועיות ולהורדת עוד נושא מסדר היום. הרי כולנו אנשים עסוקים וטרודים ביום יום בלא מעט דברים, אז למה לא להוריד מה שאפשר? שמח שאנחנו מסכימים, אפשר להתקדם..

פיזור השקעות בחול - בריטלנד השקעות נדל"ן באנגליה

שוכרים חברת ניהול, אז למה לא להשקיע בנדל”ן בחו”ל?

אבל מה אם הייתי אומר למשקיע שהנכס שלו לא יהיה בעפולה או בחיפה אלא שיהיה לו נדל”ן להשקעה באנגליה למשל, האם גם אז הטענה “רחוק לי” עדיין תהיה נכונה כשיש חברת ניהול איכותית שמטפלת בנכס? באופן זהה להשקעה בארץ, נסיר מאיתנו את כאב הראש המיותר הזה. בחו”ל ישנן חברות רבות ואיכותיות הפועלות באופן שקוף ומקצועי ביותר, כשכל מה שמעניין אותן הוא שהלקוח יהיה מרוצה, שהנכס יתופעל בצורה הטובה ביותר ושההכנסה תמשיך להיכנס. 

אוקיי, עברנו את משוכת הרצון לפזר סיכונים ומוכנים לשקול אפשרות של השקעה בחו”ל. עכשיו באיזה מקום נבחר? לבד? בליווי של איש מקצוע? אז התשובה כאן היא כמובן, מבלי לחדש דבר, איננה חד משמעית. משקיע שהוא מעין ‘יזם עצמאי’, שיש לו זמן, משאבים ואנרגיה לטוס, לבצע אינספור פגישות ובחינת נכסים, לנסות ללמוד ולהכיר את ההזדמנויות הנכונות עם פוטנציאל עליית ערך, יכול לנסות לבצע את ההשקעה בעצמו. באשר למשקיע שאין לו את היכולות והנתונים של ה’יזם העצמאי’, בוודאי שיתקשה לבצע לבד השקעה בחו”ל. 

המפתח להצלחה: איש מקצוע שמכיר את השוק

לכל משקיע באשר הוא יש לקחת בחשבון כי לצד האפשרות לקבל תשואות משמעותיות הרבה יותר מאלו שיקבל בישראל, בסכומים נמוכים יותר, ישנם גורמי סיכון נוספים, לרבות: החלטות ממשלה, השפעות מס רכישה, מס שבח, מס ירושה, סיכון מטבעי, כללי שוק מקומיים נוספים שיכולים לטרוף את כל הקלפים ומספר פרמטרים חשובים נוספים.
לכן, חשוב להיעזר בגורם הפועל ופעל בשוק המקומי המכיר את המנטליות (חשוב מאוד) של המקומיים, צורת החשיבה והדרך בה נעשים עסקים. איש מקצוע שיודע איפה האזורים החמים ואזורי הביקוש, מהם הסגמנטים המתאימים להשקעה ברוח התקופה, השקעות המדינה בפיתוח אזורי עדיפות ועוד. 

כאשר נעזרים באיש מקצוע שמכיר גם את השוק בתקופות הפחות טובות שלו מגלים כי ניתן לפשט את הכניסה להשקעה באופן האופטימלי והנוח ביותר. חשוב מאוד לבחור גורם שמסתכל עליך בגובה העיניים, מכיר את תיק ההשקעות שלך, מבין את השלכות הסיכון על המצב הפיננסי שלך ובהתאמה לכך ממליץ לך מה כן, מה לא ואולי מה בכלל לא. גם זה בסדר. לא כל אחד מתאים.

אודות המחבר
רפי רוזנפלד

רפי רוזנפלד מייסד Britland, אזרח בריטי שהתגורר בממלכה שבע שנים, מומחה בכיר לתחום ההשקעות בשוק הבריטי. במהלך חייו טיפל במאות לקוחות והיה אחראי על ביצוע עסקאות נדל"ן רבות ועל היקפי השקעות הנאמדים במיליארדי שקלים.

נגישות