מהי השקעה אלטרנטיבית

מהי השקעה אלטרנטיבית

מהן השקעות אלטרנטיביות? למי זה מתאים ומתי זה מומלץ?

השקעה אלטרנטיבית הינה שונה מהדרך המסורתית בה אנו מורגלים לחשוב או לפעול.
לפני לא הרבה שנים, רובנו חשבנו על הקשר של השקעות במונחי שוק ההון, כלומר מניות, אגרות חוב, קרנות נאמנות וכדומה, כל אלה נחשבות להשקעות מסורתיות.

התנודתיות הגדולה בבורסה, יחד עם העובדה שהריביות בבנק נמוכות, הביאה לחיפוש אלטרנטיבה ולגדילה משמעותית בתיק נכסי הנדל”ן של המשקיעים עם דגש על פיזור לחו”ל.

השקעה אלטרנטיבית כוללת מספר אפיקים מלבד תחום הנדל”ן ובכללם סחורות, מתכות, מטבעות דיגיטליים ועוד, ונחשבת לרוב להשקעה לא סולידית.

 

אז מהי השקעה אלטרנטיבית?

השקעה אלטרנטיבית כשמה כן היא – אלטרנטיבה (חדשה יחסית) לשוק ההון והנדל”ן המסורתי והמוכר.
אפיון השקעה זו שונה בדרך בה אנו כמשקיעים מורגלים להתנהל או לפעול, בכך שהנדל”ן כשלעצמו (היינו, הנכס) אינו הגורם העיקרי במשוואה, אלא מהווה רכיב נלווה דווקא.
לכן המונח “השקעת נדל”ן” אינו המדויק ביותר בהקשר של השקעה זו מאחר והיא טומנת בחובה שינוי תפיסתי.

בשנים האחרונות, נדל”ן הפך להשקעה מסורתית ופחות ‘אלטרנטיבית’ לכל משקיע שמעוניין לייצר תשואה משמעותית יותר על כספו, אך טומן בחובו צורך בהבנה מעמיקה ויותר כסף זמין כ-סף כניסה.
בהתאם לכך, יחד עם התפתחות והשתכללות שוק ההשקעה בנדל”ן, נוצרה תת קבוצה זו המאפשרת להשקיע בנדל”ן בסכומים נמוכים יותר ובתשואה גבוהה יותר וכל זה ללא התעסקות שוטפת וצורך בהבנה גדולה מצד המשקיע.

 

השקעות נדל”ן אלטרנטיביות

בכל מה שקשור להשקעה אלטרנטיבית בנדל”ן אנו מתייחסים לרוב לדיור מוגן לגיל השלישי, בתי מלון ומגורי סטודנטים. השקעות אלו מיועדות לאנשים שמעוניינים בחשיפה לעולם הנדל”ן אך מבלי העיסוק היומיומי הכרוך בכך, בסגנון של “ללכת עם ולהרגיש בלי”.

משקיעים מסוג זה מוכנים להיחשף לרמות סיכון גבוהות יותר על מנת להגדיל את הרווח על השקעתם. הם אינם פנויים לעסוק בבדיקה ולימוד מעמיק של המדינה והנכס בו הם מעוניינים להשקיע ומעל הכול טרדות היומיום לא מאפשרות להם לנהל את הנכס על כל מה שנדרש ממנו בשוטף. הם מעוניינים בניהול מלא מ-א’ ועד ת’, משלב הרכישה ועד השלב בו הנכס יימכר.

 

למי זה מתאים?

בטרם משקיעים בתחום זה, חשוב להבין קודם מהם הסיכונים האמיתיים והמלאים לאשורם. האם הם באמת מתאימים לפרופיל ההשקעות שלכם, האם ישנה הלימה בין מצבכם הפיננסי לכדאיות הכלכלית של ביצוע העסקה? ועוד.

בהשקעת הנדל”ן הקלאסית, מושא ההשקעה וההשפעה הוא הנכס וכל הכרוך בו, לרבות ערך, מצב השוק, ביקוש, איכות השוכר ועוד, כאשר בהשקעה אלטרנטיבית – הגורם המשמעותי ביותר למשקיע הוא איכות היזם המנהל את הפעילות בנכס.

כשיש יזם חזק, המומחה בניהול הייעודי של הנכס הספציפי (סטודנטים, הגיל השלישי, מלונאות ועוד..) ויציב מבחינה כלכלית, המשמעות היא שהמשקיע יוכל ליהנות מתשואה קבועה אליה התחייב היזם, ללא קשר לערכו של הנכס, ואף ממכירה עתידית חוזרת כעבור מספר שנים (בשווי גבוה יותר מהקנייה) – אליה התחייב היזם מראש.

מנגד, לצד האפשרות לתשואה גבוהה ללא ההתעסקות השוטפת, השקעה מסוג זה חושפת את המשקיע לסיכון לא קטן, במקרה בו היזם לא יעמוד בתשלומים, או יעמוד בפני פשיטת רגל. בתרחיש מסוג זה, יהיה על המשקיע להתמודד עם מציאת שוכר חדש מחד, ועם ניהול נכס ייעודי ספציפי, מאידך.

 

לסיכום

בהשקעות אלטרנטיביות ישנה חשיבות גבוהה ביותר למידת התאמת המשקיע לעסקה מסוג זה, ובהמשך התהליך – לבחירת סוג הנכס המתאים לך ביותר ולחיבור ליזם איכותי, יציב ואמין; ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן. נשמח לבנות יחד איתך את תיק ההשקעה האופטימאלי עבורך, תיק נדל”ן בהתאמה אישית תוך ניתוח פיננסי מעמיק, ולספק לך פיתרון אסטרטגי הכולל את כל הפרמטרים המעורבים – מתוך היכרות מיטבית מהשטח, בשקיפות מלאה והתאמה אופטימאלית לצרכים שלך.

אודות המחבר
רפי רוזנפלד

רפי רוזנפלד מייסד Britland, אזרח בריטי שהתגורר בממלכה שבע שנים, מומחה בכיר לתחום ההשקעות בשוק הבריטי. במהלך חייו טיפל במאות לקוחות והיה אחראי על ביצוע עסקאות נדל"ן רבות ועל היקפי השקעות הנאמדים במיליארדי שקלים.

נגישות