מטרופולין מנצ’סטר מונה כיום כ- 3 מיליון אנשים, כאשר משנה לשנה ההגירה החיובית אל מנצ’סטר המתפתחת רק הולכת וגדלה וגם המשקיעים מזהים את הפוטנציאל. יש כמה וכמה סיבות להגירה החיובית אל העיר, העיקרית ביניהן היא שמנצ’סטר מהווה אלטרנטיבה זולה לחיים בממלכה, שכן היא נחשבת למרכז תעסוקתי, כלכלי ותרבותי שני בגודלו אחרי לונדון הבירה. גם חברות וגופים מסחריים רבים זיהו את הפוטנציאל הטמון בעיר ובאזור, והחליטו להעביר את עובדיהם מלונדון למנצ’סטר, לרבות רשת BBC. 

כל הסיבות להשקיע במנצ’סטר

מעבר להיותה מתפתחת ומרכזית יש סיבות נוספות אשר הופכות את השקעות הנדל”ן בבריטניה, בהתמקדות לעיר מנצ’סטר לאופציה שכדאי לשקול, ביניהן:

  • הקמת קו רכבת מהיר – קו זה עתיד לקצר את הנסיעה ממנצ’סטר ללונדון לשבעים דקות בלבד! 
  • מוסדות להשכלה גבוהה – במנצ’סטר שלוש אוניברסיטאות שהולכות וגדלות בכל שנה ומושכות אליהן יותר ויותר סטודנטים. כתוצאה מכך קמים גם מבני לימוד חדשים עבורם.
  • גידול מסיבי בשוק התעסוקה – הגידול בשוק התעסוקה משאיר את בוגרי האוניברסיטאות במנצ’סטר, מה שמגדיל גם את הביקוש לדירות בשכירות.

שוק הנדל”ן להשכרה במנצ’סטר 

את שוק הנדל”ן להשכרה של מנצ’סטר ניתן לחלק לארבעה סוגים עיקריים של נכסים להשקעה: 

  • בתים ודירות להשכרה עבור סטודנטים – בתים אלו מיועדים לסטודנטים הלומדים בעיר, שוק זה כולל יחידות דיור חדשות וקיימות.
  • בתים ודירות להשכרה למשפחות במעמד הפועלים – בתים למשפחות שאין ביכולתן לקנות דירות או בית משלהם ולכן מתגוררים בשכירות. שוק זה נחשב למאוד יציב.
  • דירות קטנות, חדשות להשכרה לזוגות צעירים – דירות אלו מתאימות לזוגות אקדמאים עובדים. הן נמצאות בביקוש ומניבות תשואה משכירות ועליית ערך הנכס.
  • בתים להשכרה עבור אוכלוסיות חלשות – בתים אלו מיועדים לאוכלוסיות שנתמכות בקצבת מדינה. הם מניבים תשואה טובה ונמצאים במעגל השני והשלישי של העיר.

רכישת בתים ודירות להשקעה במנצ’סטר 

בשנים האחרונות ניתן לראות במנצ’סטר תנופת בניה ומגוון פרויקטים של בנייה רוויה באזורי התעסוקה החדשים של העיר, לצד הקמת מגורי סטודנטים הקרובים לאוניברסיטאות. שני סוגים אלו מהווים אופציה להשקעה במיוחד נוכח העובדה שצעירים רבים כיום מעדיפים לגור בדירות על פני בתים. 

השקעה נדל”נית בחו”ל  שכדאי לשקול היא רכישת דירה חדשה על הנייר. הסיבה שזו נחשבת להשקעה טובה כי יש לדירות חדשות ומודרניות באזורי תעסוקה ביקוש רב, מה גם שמרגע רכישת הדירה בפועל ועד קבלת המפתח עובר פרק זמן של כשנתיים, במהלכן ערך הדירה צפוי לעלות באופן ניכר.

נקודה למחשבה נוספת היא שדמי השכירות במנצ’סטר גם הולכים ומתייקרים מדי שנה כתוצאה מהפער בין ההיצע לביקוש, זאת לצד תכנית ממשלתית שעומדת על הפרק לפיתוח ערים צפוניות ללונדון, שהצפי הוא שגם היא תוביל לעליית מחירי הנכסים.

השקעות נדל"ן במנצ'סטר

מה המחירים של נדל”ן במנצ’סטר?

באזורים מרוחקים יותר של העיר מנצ’סטר מחירי הנכסים יהיו כ- 350,000 ₪ עבור נכס ששטחו 60 מ”ר ועד מחיר של 900,000 ₪ עבור דירה חדשה, מאובזרת ומודרנית של שלושה חדרים באזור התעסוקה החדש של העיר. אם תעדיפו להשקיע בבית קרקע להשכרה, מחירו יושפע בהתאם לגודלו, מצבו ומיקומו ועומד על מחיר ממוצע של 400,000 ₪. דירות 2 חדרים במיקום אטרקטיבי במיוחד מאוד מבוקשות. הן יעלו על הנייר כ- 800,000 ₪ וערכן צפוי לעלות ב- 5% בשנה. בערים שכנות כמו ליברפול ושפילד מחירי הנכסים יהיו אף נמוכים יותר.

אילו תשואות מספק שוק הנדל”ן?

התשואה הצפויה מהשכרת הדירות המצוינות לעיל עומדת על 7%-6 ברוטו בכל שנה. יש לציין שמדובר בשוק יציב יחסית וההשקעה בו בעיקר מתאימה למשקיעים סולידיים שלא מחפשים אחר סיכונים מיותרים. דבר נוסף שכדאי לדעת הוא שבאנגליה האחריות על תשלום הארנונה מוטלת על השוכר ולא על המשכיר. עלות מיסי הארנונה מסתכמת באחוז אחד משווי הנכס בשנה. 

אפשרויות השקעה נוספות

לרשותם של המשקיעים עומדים אפיקי השקעה נוספים כמו למשל אפיק השקעה מעולה הקיים בשוק מזה כעשור: השקעה בדיור סטודנטים. השקעה מסוג זו מניבה תשואה גבוהה ביחס לתשואה ממוצעת באפיקי השקעות נדל”ן קונסרבטיביים. 

כדי לבצע השקעה נדל”נית שתפורה למידותיכם, ליכולות ולציפיות שלכם, כדאי ורצוי לפנות למומחים בהשקעות נדל”ן במנצ’סטר אשר יוכלו לעזור לכם לזהות הזדמנויות קיימות ו/או חד פעמיות ובכך לסייע לכם לבצע השקעות כמה שיותר חכמות.