לאלו מכם שמחפשים אפיקי השקעה בתחום הנדל”ן בחו”ל ובודקים את האפשרויות שלהם, צפון אנגליה יכולה להתגלות כהזדמנות טובה. בצפון אנגליה ישנן לא מעט אפשרויות השקעה, לידס היא אחת מהן. אם אתם שואלים מדוע להשקיע בלידס? כדאי שתקראו את המאמר הבא.

לידס נמצאת בחלקו המערבי של חבל יורקשייר. אזור זה הוא מטרופולין המונה מעל ל- 2.5 מיליון נפשות ולידס היא העיר הגדולה שלו. במהלך המהפכה התעשייתית העיר הפכה להיות מרכז של תבואה וטקסטיל כאשר צמר היה העיסוק הדומיננטי ביותר שלה. מעבר לצמר, גם תעשיות הפשתן, יציקת הברזל, מנועי הקיטור, הדפוס והפחם תפסו תאוצה, כשהן שמות אותה על המפה והופכות אותה מעיירת שוק קטנה למרכז עירוני מאוכלס המונה כ- 780,000 תושבים. אחרי לונדון וברמינגהם, לידס היא העיר השלישית המאוכלסת ביותר.

מדוע להשקיע דווקא בלידס?

המרחק המפריד בין לידס לבין לונדון הוא 273 ק”מ ובאזור שהיא נמצאת היא העיר הגדולה והמרכזית. ישנן לא מעט אפשרויות השקעה בלידס, אולם כמשקיעים עליכם קודם כל לבדוק מה באמת הופך השקעה שכזאת לכדאית. מדוע אזור זה שווה בדיקה ולמה לידס הפכה ליעד נחשק, כל אלו שאלות חשובות שראוי לשאול אותן. לכן כדי להבין האם זו השקעה מוצדקת יש קודם כל לבחון את האזור שבו העיר נמצאת. בשנים האחרונות הממשלה הבריטית רואה חשיבות בפיתוח אזור הצפון ולכן משקיעה משאבים רבים באזור זה. כתוצאה מכך הביקוש לעבודה ומגורים בחלקה הצפוני של אנגליה רק הולך וגדל ומשם עולה גם הצורך בפתרונות דיור, לרבות בשכירות. היות ומדובר באזור מתפתח השקעה בו היא החלטה חכמה ביותר.

העתקת מקומות עבודה ללידס

כתוצאה מהשקעה באזור הצפון ומשיקולים שונים אחרים, ישנן חברות גדולות רבות אשר החליטו להעתיק את מקומן מלונדון אל ערים צפוניות יותר באנגליה, לידס היא אחת מהן. כתוצאה מכך גם עובדי החברות העתיקו את חייהם לשם כאשר הם זקוקים לפתרונות דיור. בלידס פועלות חברות רבות, ביניהן חברות טכנולוגיה, הייטק, תקשורת ורפואה. דבר זה מצביע גם על ריכוז של אוכלוסייה איכותית בעיר. עובדה זו לבדה הופכת את האופציה של השקעת נדל”ן בלידס להרבה יותר אטרקטיבית.

כלכלה מגוונת

לידס נחשבת למרכז הכלכלי- עסקי הרביעי בגודלו בכל אנגליה, אולם הכלכלה שלה היא המגוונת ביותר. היא נמצאת במקום השלישי בהיקף כמות המשרות לרשות מקומית. בעיר פועלת מעל למאה אלף חברות אשר מניבות כ- 5% מהתפוקה הכלכלית הארצית, היא נחשבת למרכז הכלכלי המוביל של אזור מערב יורקשייר והיא אחת הערים הגדולות והמודרניות ביותר באנגליה. לידס מספקת לאנגליה כולה שירותים רבים בתחומי המכירות והמסחר הקמעונאי, בין היתר בתחומי התקשורת, הכלכלה, המחשוב והבנקאות. שיער הצמיחה שלה הוא הגבוה בממלכה המאוחדת וכיום זו עיר שוקקת חיים ומשגשגת עם מגוון גלריות, מוזיאונים, בתי מלון, חיי תרבות, אופנה, מוסיקה וקניות.

תחבורה

היות ולידס היא עיר מרכזית ושוקקת חיים ובה מתקיים מדי שנה פסטיבל המוסיקה של לידס המושך אליו רבבות אנשים מאנגליה והעולם, פתרונות התחבורה רבים בתוך העיר ומחוצה לה. תושבי לידס מתניידים בקלות אל מקומות העבודה, הלימודים והבילוי ובאמצעות רכבות מהירות ניתן גם להגיע לערים מרכזיות אחרות כמו מנצ’סטר או לונדון הבירה ולכל רחבי האי הבריטי. כמו כן העיר נמצאת בסמוך לנמל התעופה הבינלאומי “לידס ברדפורד”.

פנאי ותרבות

עד סוף שנות התשעים לידס נחשבה לעיר אפורה ודלה בחיי חברה אולם כתוצאה מהגידול במספר הסטודנטים שחיים בעיר, היא הפכה לשוקקת חיים ומשגשגת גם מהבחינה החברתית. בלידס יש מרכזי קניות חדשים והומים, יש בה פארקים רחבי ידיים, אגמים, מגוון בתי קפה, פאבים, מועדונים וחיי לילה שוקקים. גלריות מודרניות ומוזיאונים ובכלל סצנת המוסיקה הבריטית שפועמת בכל הכוח מושכת אליה צעירים ואנשים מכל רחבי העולם. לידס מארחת פסטיבלים, מופעי רוק, נמצא בה אצטדיון הכדורגל אלנד רואד ובקיצור לא חסר מה לעשות כשמגיעים ללידס. יש לציין כי ישנה גם קהילה יהודית בעיר שאומנם התדלדלה עם השנים אך כיום מונה כ-8000 תושבים.

מוסדות להשכלה גבוהה

במאה העשרים עברה לידס שינויים רבים, חברתיים וכלכליים. כתוצאה מכך נפתחו בה ארבעה מוסדות להשכלה אקדמאית ביניהם אוניברסיטת לידס שנחשבת למאוד מבוקשת, אוניברסיטת המטרופולין ועוד. אל העיר החלו לנהור סטודנטים רבים שחיפשו פתרונות דיור קרובים למוסד הלימודים. הסטודנטים הקימו את העיר לתחייה והפכו את השקעות הנדל”ן במגורי סטודנטים למצרך מבוקש. המון מהסטודנטים שמגיעים ללידס מתאהבים בה ומבקשים להישאר גם לאחר תקופת הלימודים ולמצוא לעצמם תעסוקה, שכן בעיר יש אפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות. בשל כך הצורך בפתרונות דיור עבורם ממשיך להיות רלוונטי גם בתום הלימודים.

מחירי נדל”ן

מחירי הנדל”ן משתנים בהתאם לאזור, גודל הנכס ואיכותו. כך למשל נכס חדש מקבלן יעלה יותר לעומת נכס קיים. בלידס כיום ניתן לרכוש נכס במחיר של 280,000 ₪ ומעלה וליהנות מתשואה גדולה יותר בהשוואה לישראל. עם זאת כדי שהשקעה תהיה מותאמת לצרכים, לרצונות ולציפיות שלכם מומלץ ורצוי להיעזר בחברה מקצועית שמתמחה בתחום, תוכל לאפיין את הצרכים שלכם ולהמליץ על ההשקעה המתאימה ביותר.