מעוניינים להשקיע בנדל”ן בלונדון אך אינכם יודעים אם זו השקעה כדאית? המדריך הבא יעשה לכם סדר בדברים. 

לונדון היא אחת הערים המרשימות ביותר בעולם, המעוז של האייקונים הכי מדוברים ואהובים: ביג בן, כיכר פיקדילי, נוטינג היל, ארמון בקינגהאם, אוקספורד ואחרים. עיר הבירה של אנגליה, מקום מושבה של משפחת המלוכה ויעד תיירותי פופולרי אליו מגיעים מדי שנה מיליוני אנשים מרחבי העולם כדי לחוות תרבות, היסטוריה, אמנות, אטרקציות, שופינג ועוד.
לעומתם, אחרים מגיעים אליה כי רואים בה הרבה מעבר ליעד תיירותי ועל כן הם בוחרים להשקיע בה וליהנות מערך כלכלי מוסף. 

אם גם אתם מעוניינים לשלב בין עסקים להנאה, כיום אתם בהחלט יכולים לראות זאת כאפשרי.
קניית דירות בחו”ל כבר אינן מהוות אפיק השקעה לעשירים בלבד, שכן בשנים האחרונות חלו בשוק תמורות שהפכו את לונדון ליעד נגיש ואטרקטיבי במיוחד למשקיעים שונים מרחבי העולם.

מחירי נדל”ן בלונדון בעשור האחרון

עד לפני עשור מחירי הנדל”ן בלונדון היו מאוד גבוהים עד כדי כך שמומחים נהגו לכנות את השוק כ”בועת נדל”ן”.
ספקולציות רבות נשלחו לאוויר בשאלה מתי הבועה תתפוצץ, ובשנת 2007 זה אכן קרה. בארה”ב התחולל משבר הסאב-פריים שהשפיע עמוקות על שוק הנדל”ן והוביל לירידה חדה של 45% במחירים, מה שגרם לשוק הנדל”ן המקומי לקרוס. שנה לאחר מכן, משבר הסאב-פריים הפך למשבר כלכלי עולמי ופגע באינספור מדינות, חלשות כחזקות.

כתוצאה מהמשבר, לונדון אומנם ספגה מכה אך הממשלה באנגליה השכילה לעשות ושיקמה את כלכלת המדינה ובכלל זה את כלכלתה של לונדון, הבירה שלה. אנגליה הפגינה חזרה מהירה לשגרה והתאוששות זו הובילה לחזרתם של המשקיעים, אשר ראו במשבר הזדמנות פז לרכוש נכסים בלונדון, אחד מהלוקיישנים החמים בעולם הנדל”ן בפרט, ובעולם באופן כללי. מאז ועד היום מחירי הנדל”ן בלונדון עולים בקצב קבוע ויציב ועומדים על 2% עד 6%.

נדל"ן בלונדון

מחירי הנדל”ן בלונדון כיום

בשנתיים האחרונות מרחף מעל לונדון ענן של אי וודאות. ההחלטה של הממשלה לעזוב את האיחוד האירופאי, מהלך שמוכר בשם “ברקזיט”, השפיעה על כלכלת המדינה והובילה לירידה חדה של המטבע המקומי – הפאונד. אך למרות המשבר והיחלשות שער המטבע, שוק הנדל”ן בלונדון הצליח להתאושש בצורה מפליאה והביקוש לדירות בלונדון וסביבתה רק הולך וגובר. 

יחד עם זאת, למרות ההתאוששות המרשימה, מחירי הנדל”ן לא נסקו לגבהים בהם היו קודם לכן וזו אחת הסיבות לכך שדירות בלונדון הפכו למאוד מבוקשות, קל וחומר כשהצפי הוא שהמחירים ימשיכו לעלות עד לנקודה בה נמצאו לפני המשבר. 

היתרונות של השקעה בנדל”ן בלונדון

להשקעה בנדל”ן בעיר הבירה של אנגליה יש לא מעט יתרונות, ביניהם: 

  • מחירים אטרקטיביים – מחירים אלו מתאפשרים בשל הפאונד החלש והשקל שהתחזק לעומתו, כמו גם בגלל הברקזיט שהוביל לאי בהירות וירידה במחירי הנדל”ן.
  • תשואה יציבה – למרות אי הוודאות התשואה על נדל”ן בלונדון שומרת על ערכה עקב הפער הגדול בין הביקושים להיצעים. 
  • ביקוש תמידי – נכסי נדל”ן בלונדון הם מצרך מבוקש מאז ומעולם, הן עבור שכירות והן עבור תיירות. לונדון היא יעד תיירותי מבוקש אליו מגיעים גם המון סטודנטים צעירים.
  • מיסוי פרוגרסיבי – שיטת המיסוי על הנכסים לצד אמנת מס המונעת תשלום מס כפול ואינה פוגעת במשקיעים, מהווה יתרון למשקיעים ומחזקת את שוק הנדל”ן החופשי.
  • עליית מחירים – עליית המחירים בשוק הנדל”ן בלונדון יציבה וקבועה בשנים האחרונות והצפי שמגמה זו תימשך גם בעתיד.

מיסוי נכסים בלונדון

בדומה לכל מוצר שאנו רוכשים, גם על רכישת נדל”ן מוטל מס. קל וחומר כאשר רוכשים נכסי נדל”ן מניבים בלונדון. לכן, רגע לפני שאתם בוחרים באפיק השקעה זה, עליכם לקחת בחשבון שמחיר הרכישה נטו אינו כל שתשלמו. רכישת נדל”ן להשקעה בלונדון כרוכה בתשלום מס ועליכם לברר את גובה שיעור המס שיהיה עליכם לשלם. 

באנגליה מס הרכישה נקבע בהתאם לסכום הרכישה וישנן מדרגות מס קבועות בחוק. על דירות שמחירן נמוך מ- 125,000 פאונד לא תשלמו מס כלל (תלוי אם מדובר בדירה ראשונה). על דירות שמחיריהן נעים בין 125,001 פאונד ל- 250,000 פאונד תשלמו 2% מס. על דירות שמחירן נע בין 250,001 פאונד ל– 925,000 פאונד תשלמו 5%, על דירות שמחיריהן נעים בין 925,001 פאונד ל- 1,500,000 תשלמו 10% ועל דירות שערכן עולה על 1,500,000 פאונד תשלמו 12%. מעבר לכך יש לדעת שבין ישראל לאנגליה יש אמנת מס שמונעת מכם לשלם מס כפול על נכסים.

מהם שיעורי התשואה הפוטנציאליים על דירה להשקעה בלונדון?

אם מצאתם נכס במיקום מצוין ובמחיר טוב ובדקתם כבר את דירוג המס עבורו, השלב הבא הוא לבדוק את גובה התשואה אותה הנכם עתידים לקבל. התשואה הפוטנציאלית נמצאת במרכז כל עסקת נדל”ן והיא גם זו שתגלם את הרווח העתידי שלכם. 

על פי מצב השוק היום, בהתאם לתחזיות של בתי ההשקעות המובילים בעולם וגופי הנדל”ן הבינלאומיים כגון ,Knight Frank Savills, JLL, CBRE וכדומה היא שבאופן מצרפי התשואה שניתן יהיה לקבל בלונדון בממוצע רב שנתי תעמוד על כ-7-10%. כאשר התשואה משכירות תעמוד על כ-3-4%, עליית ערך הנכס עוד כ-2-3% והמטבע שצפוי להתחזק בשנים הקרובות בעוד כ-2-3% לפחות בשנה. כמובן שהערכות אלו הינן בגדר הערכות בלבד אך לאור הביקושים הגדולים, חוסן הכלכלה, היות בריטניה אחת מהמדינות החזקות בעולם וצפי היציאה קדימה בעקבות סיום הברקזיט מעיד בהחלט על השקעה מעולה שמעניקה ערך. אם אינכם מבינים את המשמעות, רק לצורך ההשוואה, אילו הייתם רוכשים נדל”ן להשקעה בישראל, אותו נכס צפוי להניב לכם רק 6% אחוזים. הפער לבדו הופך את התמונה הרחבה להרבה יותר ברורה, כמו גם את ההחלטה הנוגעת למידת הכדאיות ופיזור המטבע והסיכונים (בבחינת, לא לשים את כל הביצים בסל אחד)
חשוב לציין – מדובר בהערכה כללית המבוססת על נתונים מהשוק הנוכחי, אין זה מבטיח דבר לגבי נכס ספציפי שיירכש, לצורך כך יש להיכנס לעומקם של דברים, לבחון את כדאיות העסקה ולראות את התשואה הצפויה בכל השקעה נקודתית.

החשיבות של קבלת עזרה מקצועית

רגע לפני שאתם עולים על הטיסה הבאה ללונדון כדי לחפש את ההשקעה הבאה שלכם, כדאי שתעצרו אצל חברה שחיה ונושמת את התחום. חברה מקצועית ולה ניסיון בהשקעות נדל”ן באנגליה מבינה את השוק ויודעת לקרוא אותו נכון. כתוצאה מכך היא יכולה לעזור לכם לאתר הזדמנויות מעולות להשקעה שתואמות את הצרכים שלכם באופן אישי, כמו גם את הציפיות ואת סדר גודלו של התקציב שלכם.בדרך זו תוכלו לבצע השקעות חכמות, לנהל את הנכס גם מרחוק ולהיות שקטים שהאינטרסים שלכם נשמרים.