Brexit – כל מה שצריך לדעת על בריטניה שעוזבת את האיחוד האירופי

Brexit – כל מה שצריך לדעת על בריטניה שעוזבת את האיחוד האירופי

בריטניה אמורה הייתה לעזוב את האיחוד האירופי (האיחוד האירופי) בשעה 23:00 ב- 31 באוקטובר 2019. לאלה שלא עוקבים אחר כל פיתול בעלילה, להלן תקציר הדברים.

מה זה ברקזיט?

Brexit  – יציאה בריטית – מתייחס לבריטניה שעוזבת את האיחוד האירופי.

מהו האיחוד האירופי?

האיחוד האירופי הוא איחוד כלכלי ופוליטי הכולל 28 מדינות אירופאיות. זה מאפשר סחר חופשי ותנועה חופשית של אנשים, לחיות ולעבוד בכל מדינה שיבחרו.

בריטניה הצטרפה בשנת 1973 (אז כונתה הקהילה הכלכלית האירופית). אם בריטניה תעזוב, זו תהיה המדינה החברה הראשונה שתפרוש מהאיחוד.

מדוע בריטניה עוזבת?

הצבעה ציבורית – או משאל עם – נערכה ביום חמישי, 23 ביוני 2016, בכדי להחליט האם בריטניה צריכה לעזוב או להישאר.

ההחלטה לצאת זכתה ב -52% מהקולות לעומת 48%.שבחרו להישאר. אחוז ההצבעה במשאל עם היה גבוה מאוד על 72%, כאשר יותר מ -30 מיליון איש הצביעו – 17.4 מיליון איש בחרו בברקזיט.

מדוע Brexit עדיין לא קרה?

הברקזיט אמור היה במקור להתרחש ב -29 במרץ 2019. כשנתיים לאחר שראש הממשלה תרזה מיי הפעילה את סעיף 50 – התהליך הפורמלי לעזיבתו – והסגרה את אפשרות המשא ומתן. אולם תאריך הברקזיט התעכב פעמיים.

הגברת מיי הסכימה על עסקה עם האיחוד האירופי בנובמבר 2018, אך חברי פרלמנט דחו אותה שלוש פעמים.

מדוע דחה הפרלמנט את עסקת הברקזיט של תרזה מיי?

נקודת ההתעקשות העיקרית עבור חברי פרלמנט קונסרבטיבים רבים ומפלגת ה-DUP  (מפלגת האיחוד הדמוקרטית הצפון אירית – המפלגה השישית בגודלה בפרלמנט של בריטניה) הייתה בנוגע לרצון להבטיח שלא יתקיימו עמדות גבול או חסמים בין צפון אירלנד לרפובליקה של אירלנד לאחר הברקזיט.

התנגדות הפרלמנט לעסקה הובילה בסופו של דבר להתפטרותה של תרזה מיי. בוריס ג’ונסון נכנס לתפקיד ראש הממשלה ביולי 2019.

ב- 17 באוקטובר הודיע ​​מר ג’ונסון כי סוכם על עסקה מתוקנת בין בריטניה לאיחוד האירופי.

השקעות נדלן בבריטניה - בריטלנד
מהי עסקת ה- Brexit החדשה?

התוכנית המתוקנת יוצרת למעשה גבול מכס ורגולציה בין צפון אירלנד לבריטניה. המשמעות היא שעל סחורה שנכנסת לצפון אירלנד בריטניה תצטרך לשלם מיסי יבוא של האיחוד האירופי (המכונים מכסים). אלה יוחזרו אם הסחורה תישאר בצפון אירלנד (כלומר לא תועבר לרפובליקה של אירלנד).

באשר לשאר העסקה, הרבה נשאר ברובו ללא שינוי מזה שניהלה תרזה מאי הידוע כהסכם הנסיגה, והוא כולל:

  • זכויות אזרחי האיחוד האירופי בבריטניה ואזרחים בריטים באיחוד האירופי
  • כמה כסף על בריטניה לשלם לאיחוד האירופי (תחילה דובר על כ- 39 מיליארד ליש”ט)

ישנם גם שינויים בהצהרה הפוליטית, שקובעת תוכניות למערכת היחסים ארוכת הטווח בין בריטניה לאיחוד האירופי שיבוסס על הסכם סחר חופשי.

האם חברי פרלמנט יאשרו את העסקה המתוקנת?

מר ג’ונסון ניסה להגיש את עסקתו המתוקנת לפרלמנט ב- 19 באוקטובר.

עם זאת, ההצבעה לא התקדמה. חברי פרלמנט בחרו לדחות הצבעה על העסקה עד שתושלם החקיקה להפיכת הסכם היציאה מהאיחוד האירופי לחוק בבריטניה.

פירוש הדבר היה שמר ג’ונסון נדרש לשלוח מכתב לאיחוד האירופי כדי לבקש עיכוב נוסף בברקזיט. אם האיחוד האירופי יאשר את בקשת ההארכה, תאריך היעד של הברקזיט יתעכב עד 31 בינואר 2020.

הממשלה פרסמה כעת את חקיקת הברקזיט, וב- 22 באוקטובר חברי פרלמנט הצביעו בעד ב”קריאה השנייה “- המשוכה הראשונית לכל העברת חוק. הממשלה רצתה שחברי פרלמנט ידונו בהצעת החוק לשלושה ימים בלבד, אך הם דחו את לוח הזמנים הזה.

כרגע הצעת החוק מושהית ומנהיגי האיחוד שוקלים את בקשת ההארכה בפעם הנוספת..

מה עם בחירות מוקדמות?

צפוי שהממשלה עשויה לנסות לכפות בחירות מוקדמות.

בוריס ג’ונסון רוצה בחירות מוקדמות בתקווה לזכות במושבים רבים יותר למפלגה השמרנית ולהקל בכך על ביצוע הברקזיט.

כדי שזה יקרה, לפחות שני שליש מכל חברי הפרלמנט צריכים לגבות את הרעיון. מר ג’ונסון ניסה לעשות זאת בספטמבר, אך לא מספיק חברי פרלמנט תמכו בו.

חברי פרלמנט באופוזיציה אומרים כי הם לא יתמכו בבחירות או שיקראו להצבעה של אי אמון בראש הממשלה – כל עוד הברקזיט יבוצע ללא הסכם.

האם ברקזיט ללא הסכם יגרום לשיבוש?

אם בריטניה תעזוב את איחוד המכס והשוק האחד ב -31 באוקטובר, האיחוד האירופי יתחיל לבצע בדיקות על טובין בריטים. זה יכול להוביל לעיכובים בנמלים, כמו מעבר דובר. יש החוששים שזה יכול להוביל לצוואר בקבוקי התנועה, לשיבוש נתיבי האספקה ​​ולפגיעה בכלכלה.

אם שער הפאונד ייפול בצורה חדה בתגובה לעסקה ללא הסכם ויהיו עיכובים משמעותיים בנמלים, זה יכול להשפיע על המחיר והזמינות של סחורות ואוכל וישנם גם חששות מפני מחסור פוטנציאלי בתרופות.

מר ג’ונסון ניסה להרגיע פחדים כאלה בכך שהודיע ​​על מימון נוסף של 2.1 מיליארד ליש”ט כדי להתכונן לתוצאה אפשרית של יציאה ללא עסקה.

תומכים רבים בברקזיט אומרים שקשה לחזות במדויק מה יקרה, ומאמינים ששיבוש כלכלי יהיה לטווח קצר ומינורי.

אז איך כל זה קשור אלינו?

אחרי שעברנו על כל תהליך הברקזיט והבנו אותו לעומק, הגיע הזמן להבין את הפוטנציאל שיש לנו כמשקיעי נדל”ן מהמהלך הזה.
הברקזיט מייצר הזדמנות בלתי חוזרת להשקעות נדל”ן באנגליה, רוצה לדעת יותר למה דווקא עכשיו זה הזמן?
כתבנו מאמר שמדבר על יתרונות ההשקעה באנגליה דווקא בעקבות הברקזיט

אודות המחבר
רפי רוזנפלד

רפי רוזנפלד מייסד Britland, אזרח בריטי שהתגורר בממלכה שבע שנים, מומחה בכיר לתחום ההשקעות בשוק הבריטי. במהלך חייו טיפל במאות לקוחות והיה אחראי על ביצוע עסקאות נדל"ן רבות ועל היקפי השקעות הנאמדים במיליארדי שקלים.

נגישות