ברקזיט – היתרונות להשקעה עכשיו

ברקזיט – היתרונות להשקעה עכשיו

רקע קצר

אז מה היה לנו – שני גושים בעלי אידיאולוגיה הפוכה אשר מתחרים זה מול זה מי הוא הגורם הפטריוטי ביותר עבור הממלכה שעד לא מזמן שלטה בחצי עולם.
הטענה הרווחת (שאיננה פוליטיקלי קורקט) בשיחות הסלון עם הבריטים היא, שמצד אחד עומדים אלו בעלי הצווארון הכחול, מעמד הפועלים, שלרוב גרים באזורים יותר כפריים ובערים מתועשות ושאינן בהכרח מרכזיות ורואים לנגד עיניהם כיצד הזרים לוקחים להם את מקומות התעסוקה בתעשייה, בתברואה, בבנייה, בסיעוד וכדומה והם מתקשים לעמוד מנגד.
הם חושבים שהכנסת זרים למדינה רק מזיקה לכלכלה ובוודאי לאנשים המקומיים שמתגוררים בה מזה דורי דורות. טענתם היא כי יצירת גבול בינם לבין שאר העולם אף יעזור ללאומיות הבריטית הגאה ותחזיר מהכבוד והמעמד של האזרחים כפי שצריך להיות בבסיסה של מדינה זו.

למולם, ישנם ה’נאורים’ ואלו שגרים לרוב בלונדון ובאזורים בעלי השפעה כאלה ואחרים ברחבי הממלכה והם מצדדים בכך שהעולם הוא גלובלי, הגבולות צריכים להיות פתוחים ובמסגרת גוש אחד וכך המדינה תהנה מסחר חופשי, ללא חסמים בירוקרטיים, טכניים, מיסויים וכדומה וכל מדינה במסגרת הגוש תהנה משכנותיה. יחד הדבר ייצור שלם הגדול מסכום חלקיו. 

כמובן, אף אחד לא יודע לעומק את ההשלכות של יציאת בריטניה מן הגוש האירופאי ולראייה לכך, 52% תמכו ביציאה מהגוש ו-48% היו נגד. 

נכון לכתיבת שורות אלו, המפלגה השמרנית, השלטת כיום בבריטניה ובראשה תרזה מיי, מנסים למצוא דרך כיצד לבצע את היציאה מהאיחוד באופן האופטימלי ביותר וליישם את החלטות משאל העם שבוצע בתחילת 2016. מאחר והגורמים המקורבים לשלטון חושבים כי עדיף להישאר במסגרת מה שעבד עד כה ולייצר מנגנוני הגנה מותאמים יותר עבור האזרח הבריטי כחלק מהגוש האירופי, התהליך לוקח עד כה זמן ארוך מהצפוי.

לשם בחינת החלטת ממשלה המשפיעה על שוק, אני רוצה להחזיר אותנו לאלינו לארץ, לתקופה בה יאיר לפיד הכריז על מעמ אפס וכל השוק נכנס למגננה של מה שעתיד לנחות על עולם הנדל”ן המקומי שלנו. מאחר ואף אחד לא ידע אם יקרה או לא יקרה, ואם כן באיזה אופן הדבר ישפיע על מחירי הנדל”ן, גם הרוכשים ומן הצד השני גם הקבלנים נאלצו להמתין, לשבת על הגדר, ובכך לייצר מעין בלימה ‘סינתטית’ במחירים ומעין סטגנציה בשוק. מקרה שמזכיר לנו ניחוח נוסף הוא מה שקרה בעולם לקראת באג 2000. כולם היו משוכנעים שטילים הולכים לעוף בין מדינות מאחר והמחשבים יאבדו שליטה, שמטוסים יתרסקו, שהבנקים יקרסו ושיגיע קץ העולם. כולנו זוכרים את אשר קרה בסוף והיה בבחינת “עורבא פרח”. 

לשם כך, חשוב לראות מה קרה לכלכלת בריטניה מאז היא נכנסה ל”תקופת הברקזיט”

בריטניה כיום נחשבת על פי מגזין פורבס כאחד המקומות הנחשבים ביותר והנוחים ביותר לעשיית עסקים בעולם בכלל ובאירופה בפרט. נתוני האינפלציה, הצמיחה, התוצר הלאומי, מדדי האבטלה, כולם מעידים על כלכלה בריאה, חזקה, סוציאלית ומנוהלת כהלכה.
יש לזכור, שוב, שאנחנו נמצאים כבר 3 שנים מאז ההכרזה והשוק המקומי שכביכול נמצא בחוסר וודאות, מציג נתונים של מדינה מערבית יציבה אשר נמצאת בדירוג העולמי במקום החמישי מבחינת גודלה ועוצמתה. נפח עסקאות הנדל”ן שבוצעו לא השתנה ואף למעלה מכך, מחיר דירה ממוצעת ברחבי אנגליה, עלה בכ-15% והצפי על פי חברות הנדל”ן מהגדולות בעולם JLL ו-KNIGHT FRANK הוא שקצב העלייה ימשיך באותו האופן גם בשנים הקרובות (בין 3-5% ברחבי בריטניה) על פי SAVILLS, אזורים כמו צפון בריטניה שהוכיחו עלייה משמעותית במחירים לעומת אזורים אחרים בבריטניה, ימשיכו כך גם בחמש השנים הקרובות. 

אז למה להשקיע בבריטניה דווקא עכשיו?

אינני מעוניין להציג תמונה רק מן הצד הוורוד מידי שלה בעת יציאה בכל זאת מהגוש האירופי (מה שאף אחד כבר לא כל כך בטוח שיקרה) אבל, כאחד שניהל השקעות בסיטי של לונדון בשעתה הקשה ביותר של הכלכלה העולמית וראיתי שהשווקים יודעים לתקן את עצמם בשילוב עם החלטות מושכלות של משקיעים שהתאימו עצמם בבחירת המוצרים הרלוונטיים ביותר להשקעה באותה העת, הבנתי, שבכל אתגר יש גם הזדמנות.

הפאונד נמצא כעת ברמתו הנמוכה ביותר מזה שנים ארוכות, משמע, שהשוק לקח בחשבון את היציאה האפשרית מהגוש ותימחר את המטבע הבריטי במחיר שהוא היום. מיטב מומחי המט”ח העולמיים מציינים כי באופן יחסי למצב הכלכלה, הפוטנציאל של בריטניה והציפיות לעתיד, המטבע בשלב מסוים יילך ויתחזק. למשקיע הישראלי, פאונד חלש זה גן עדן להשקעות ומייצר הזדמנויות בלתי חוזרות לרכוש נכסים שעד לא מזמן עלו בשווים בשקלים בעשרות אחוזים יותר (שער הפאונד-שקל נכון להיום הוא סביב ה-4.8 לעומת כ-8.5 לפני משבר הסאב פריים)

בשוק מגוון כמו בריטניה, נתונים כלכליים חזקים, ביקושים גבוהים של סטודנטים מכל רחבי העולם ללמוד באוניברסיטאות המקומיות (למול ההיצע שגורם לכל 3 סטודנטים להתחרות על מיטה במגורים מותאמים) וכן דרישה אדירה לבתים למגורים, מהווים פרמטרים תומכים וחשובים למשקיע הבוחן את אפשרות השקעתו בסגמנטים מסוימים בשוק. יחד עם המשך הנוחות להשקעה, ולראייה המשקיעים הזרים הרבים הפוקדים אותה אשר ממשיכים לראות בבריטניה כשוק נוח, שקוף ומאוד מזמין מבחינת הפתיחות לזרים להשקיע במדינה ואף ליהנות מהטבות ואמנות המס שלה (מס רכישה בסגמנטים מסוימים, מס ירושה. וכדומה) עכשיו זה הזמן להשקיע בממלכה.

כמובן, שאין סיכוי ללא סיכון וכל משקיע חייב לקחת בחשבון גם את המצב ההפוך בו אפקט הברקזיט ישפיע כלפי מטה, אך חשוב לזכור כי פיזור השקעה למדינה בעלת היסטוריה ארוכת שנים, שחוותה משברים ויכלה להם, שהיא אחת מהמדינות החזקות בעולם שמשפיעה על החלטות פוליטיות/מדיניות/כלכליות ברמה הגלובלית, גם אם תחווה השפעה שלילית בטווח הקצר, הינה חלק חשוב מתיק ההשקעות לטווח הארוך.

אודות המחבר
רפי רוזנפלד

רפי רוזנפלד מייסד Britland, אזרח בריטי שהתגורר בממלכה שבע שנים, מומחה בכיר לתחום ההשקעות בשוק הבריטי. במהלך חייו טיפל במאות לקוחות והיה אחראי על ביצוע עסקאות נדל"ן רבות ועל היקפי השקעות הנאמדים במיליארדי שקלים.

נגישות