איפה כדאי להשקיע באנגליה

איפה כדאי להשקיע באנגליה

בבואנו לבחון את אפשרויות ההשקעה העומדות ברשותנו, כמו כל דבר בחיים, אין תשובה חד משמעית מה הכי נכון ומה הכי טוב, מה הכי כדאי ואיפה. הכל תלוי כמובן בתאבון שלנו לסיכון, ציפיותינו מההשקעה, מצבנו הפיננסי והסבלנות שיש לנו לתנודתיות שיכולה וככל הנראה תחול בהשקעתנו.

כל אדם שהתנסה בעברו בעולם ההשקעות, ולא, פקדון בבנק זה ממש לא השקעה (למעט אולי הימים בהם הריבית הייתה מטורפת ועמדה על מספר דו ספרתי ואז לא נותר היה לעשות כלום מלבד לשבת ולהנות מהפירות), מבין, שכיוון ההשקעה הוא אף פעם לא בעלייה באופן חד וליניארי. באם הכיוון הוא חיובי אז תמיד העלייה תהיה כמו גל שעולה ויורד אבל עם מגמה מעלה. ואם הכיוון הוא למטה אז הפסיכולוגיה מראה שישנם משקיעים אשר ימתינו וימתינו וימתינו מאחר והם לא מוכנים בשום מצב להפסיד כסף ויהיו אחרים שיחתכו את ההפסד ויחכו להזדמנות הבאה. אמרנו כבר, אין חד משמעי, השוק משוכלל עם מגוון רחב של דעות ואנשים.

איך נדע איפה להשקיע באנגליה?

דרך מעניינת להסתכל על השקעות היא מתודולוגיית Top down – כלומר, בואו נבחן קודם את הדברים ברמת המאקרו ולאחר מכן נרד בכל פעם עוד רובד אחד מטה עד הבחירה הספציפית בהשקעה הנבחרת. בואו נלך על זה..

אנגליה הינה שוק מערבי חזק מאוד ויציב מאוד עם מערכת משפט חזקה ושקופה חובבת זרים ופתוחה למשקיעים מכל העולם. נבחרה כמדינה הידידותית ביותר בעולם המערבי לעשיית עסקים. אנגליה הינה חלק מבריטניה ונמצאת באזור הדרום מערבי של האי הבריטי, מתווספות אליה גם צפון אירלנד, וויילס וסקוטלנד. בתוך אנגליה בולטת מעל כולם לונדון, עיר הבירה. העיר לבדה מונה כ-9 מיליון תושבים ומתפרשת על שטח שהוא פי 30 משטחה של תל אביב. העיר מחולקת ללמעלה מ-20 מחוזות שונים. מאחר וישנו גידול טבעי באוכלוסייה, הרחבת מעמד הביניים וזרים רבים המעוניינים לגור וללמוד בעיר זו, ישנו ביקוש אדיר לדיור וחוסר משמעותי בהיצע. מה העניין? כמו כל מקום בו כוחות השוק עובדים חזק, ישנה עליית מחירים בשל הביקוש וירידת תשואות. המחירים הם מאוד יקרים לרכישת נכס ומייצרים תשואה נמוכה באופן יחסי לאלטרנטיבות. לכן, משקיעים המעוניינים בנכס בלונדון יידרשו לרוב לכיס עמוק יותר, להכלת תשואה נמוכה ולסבלנות רבה בהמתנה לעליית שווי הנכס בעתיד. אופציה נוספת היא להשתתף במסגרת קבוצת השקעה בנכס יזמי להשקעה ולקחת חלק בפרויקט של 2-5 שנים ולצפות להצלחה ולהשגת רווחים נאים. אין מן הנמנע שבנדל”ן כמו בנדל”ן ניתן גם להפסיד מקרן ההשקעה או את כולה והסיכונים הם גבוהים יותר.

אוקיי, אז אנחנו מבינים שאנגליה היא מדינה סופר מעניינת להשקעה ולונדון מיועדת כהשקעה ישירה להון עצמי יותר גבוה או למשקיעים המבינים כי הם צריכים להשתתף עם משקיעים נוספים כחלק מקבוצה. מה עושה אדם שמעוניין בנכס בבעלותו המלאה ולונדון קצת פחות מתאימה לו? 

בשביל לענות על שאלה זו חשוב שנדע מהם האזורים שהמדינה בחרה להשקיע בהם את מרבית הז’יטונים שלה – אזור צפון אנגליה. במסגרת פרויקט פיתוח הצפון, ה-northern powerhouse, המדינה הפחיתה את מס החברות, היא מייעלת באופן משמעותי את מערכת החינוך, מגדילה את אזורי התעסוקה, משקיעה בפיתוח כבישים ורכבות בהיקף הגדול ביותר מאז המהפכה התעשייתית ומביאה לכך שצעירים רבים המעוניינים באיכות חיים יבואו לגור באזורים מתפתחים אלה, במחירים ועלויות מחייה הרבה יותר שפויים ולא בועתיים.

במסגרת זו, ערים כמו מנצ’סטר, לידס וליברפול זכו לתנופת בנייה ופיתוח אדירים ולהשקעות של מאות מיליוני פאונדים בפרויקטים מסוגים שונים. תנופה זו לא נעלמה מעיני משקיעי הנדל”ן המבינים את פוטנציאל עליית הערך העתידי המשמעותי.

אפשרויות השקעה באנגליה - בריטלנד
עכשיו, top down, זוכרים?

  • דיברנו על מדינה – שוק מערבי יציב, חזק וכו’ – אנגליה. מדינה הקרובה באופן גאוגרפי למשקיע הישראלי.
  • שלב אחד מטה, אזור – צפון המדינה בו יש השקעות עתק בקנה מידה היסטורי.
  • עוד שלב, רשימת הערים הספציפיות שיעניקו על פי מיטב האנליסטים ועל פי הפרמטרים הנוכחיים עליית ערך למשקיעים.
  • ועכשיו השלב האחרון שהוא חשוב לא פחות אם לא הכי חשוב. השלב בו, לפני שאנחנו מאתרים נכס ספציפי אנחנו מחליטים מה מתאים לנו. לא כל דבר שמתאים לחברנו הוא גם מתאים לאופיינו, למצבנו או לפרופיל הסיכון שלנו. ישנם אנשים שהפסד ידרבן אותם ללמוד טוב יותר בפעם הבאה והם מבינים שסיכון הוא חלק מהמשחק, כאשר ישנם אחרים שברגע שהם מפסידים כסף, במקרה הטוב הם מקבלים נזיפה מבן/בת הזוג ובמקרה הרע הם ממש נכנסים לדיכאון. לפיכך, השלב הזה הוא קריטי. ישנן השקעות אלטרנטיביות כגון בתי אבות ומגורי סטודנטים שמפחיתות התעסקות בנכס בשוטף (בשל יזם וחברת ניהול המתפעלות אותו עבור המשקיע) אבל טומנות בחובן סיכון שיש להבינו ולהכירו, כאשר לעומתן, ישנן ההשקעות הקונבנציונאליות של רכישת נדל”ן למגורים, דירות רגילות בבעלותו המלאה של המשקיע אבל יחד עם זאת גם דורשות את טיפולו המלא והשוטף. 

לסיכום

לונדון יקרה אך מעניינת למשקיעים בעלי הון עצמי גבוה או המעוניינים להשתתף עם משקיעים נוספים בהשקעה. הצפון הינו אזור סופר אטרקטיבי להשקעה והתחום הספציפי  – דירת מגורים רגילה או השקעה אלטרנטיבית חייב להיות מותאם לאופי המשקיע. לאחר שבחרנו את העיר ותחום ההשקעה בו אנו חפצים, יש להיעזר במומחה המכיר את השוק באנגליה, האזור והתחום ויכול לאתר, לייעץ ו/או להמליץ עבורנו על הנכס הספציפי הנכון ביותר עבורנו. שיטת העדר בה חבר מביא חבר וכל השקעה מתאימה לכל אחד – פחות בבית ספרנו!!

בהצלחה!

אודות המחבר
רפי רוזנפלד

רפי רוזנפלד מייסד Britland, אזרח בריטי שהתגורר בממלכה שבע שנים, מומחה בכיר לתחום ההשקעות בשוק הבריטי. במהלך חייו טיפל במאות לקוחות והיה אחראי על ביצוע עסקאות נדל"ן רבות ועל היקפי השקעות הנאמדים במיליארדי שקלים.

נגישות